Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Інопланетне життя, на думку астробіологів, може видатися зовсім несподіваним

10.09.2017 00:31
Інопланетне життя, на думку астробіологів, може видатися зовсім несподіваним

Фантасти часто наділяють інопланетян рисами, схожими на людські. Або ж це істота, що скидається велетенського павука чи таргана. А ось на думку Дугласа Вакоха, американського астробіолога, ми маємо бути готовими до того, що інопланетні форми життя майже такі самі, як земні. Хоча не треба чекати дублювання із зовнішністю Homo sapiens.

Більшість науковців сподівається побачити на далеких планетах бактерії. Хоча головний астроном інститутуту SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) Сет Шостак вважає, що візуально, так би мовити, найбільш інопланетними формами життя на Землі є комахи. Водночас Дуглас Вакох припускає, що мешканці океанів на Європі чи Енцеладі можуть скидатися на велетенських земних тихоходів, пише газета Експрес.

Цікаво, а на чому грунтуються такі припущення?

-- Науковці орієнтуються на те, що форми життя у Всесвіті можуть складатися з тих самих біохімічних будівельних блоків, що й на Землі, -- каже Михайло Рябов, кандидат фізико-математичних наук, фахівець з астробіології. -- Так, є висока можливість життя на базі метану, зокрема бактерій-метаногенів, що робить реалістичною версію про живі організми на Титані, супутнику Сатурна. В його атмосфері, як і на Землі, є метан, азот. На Землі доволі поширені бактерії метаногени, вони живуть на заболочених територіях, у кишечнику ссавців, у глибинах океану і навіть у земніій корі -- без кисню.

Загалом витривалiсть, здатнiсть розмножуватися в екстремальних умовах є особливiстю бактерiй. Так, у Каскадних горах США у вiчнiй мерзлотi живуть псевдомонади, які живляться мiнералами вулканiчного походження. Зокрема, олівіном, мінералом класу силікатів. Покладiв олiвiну чимало i на iнших планетах, зокрема й на Марсi. Тож астробiологи певнi: бактерії-екстремалки цiлком могли б вижити i там. І нехай ніхто ще не бачив на власнi очi марсiанських бактерiй, це -- лише питання часу.

-- Цікаво, а як могли б бути на вигляд космічні комахи?

-- Цілком можливо, що вони дуже подібні до земних. Так, свого часу в обшивці МКС знайшли комара. Він майже півроку прожив без їжі, при колосальному перепаді температур, продемонструвавши унікальні можливості заміщення молекул води усередині тіла кристалами цукру. Зважте, що йдеться про звичайну земну комаху, яка змогла адаптуватися до життя у космосі навіть за короткий термін.

-- А як щодо версії про тихоходів? 

-- Тихохід -- особлива безхребетна тварина, доволі симпатична, з чотирма парами грубеньких ніжок із кігтиками (звідси і друга назва -- водяний ведмедик). Тихоходи здатні виживати в екстремальних умовах, -- розповів Євген Моісеєнко, доктор медичних наук. -- Відомо близько 1000 видів тихоходів, вони поширені у прісних і морських водоймах, у грунті, на суші в скупченнях крапельної вологи тощо. Деякі з них успішно виживають навіть в умовах Антарктиди.

Особливістю цих дуже своєрідних представників тваринного світу є здатність виживати в безповітряному просторі й переносити опромінення радіацією в тисячу разів більше, ніж людина. У стані анабіозу тихоходи можуть перебувати 120 років.

-- Вони і в космосі вижити можуть?

-- Дослідження на Міжнародній космічній станції показали, що представники двох видів водяних ведмедиків вижили під час десятиденного перебування без захисту у відкритому космосі, за що здобули звання найвитриваліших тварини на землі. Хтозна, можливо, саме тихоходи могли б вижити і на далеких планетах.

Ірина КОНТОРСЬКИХ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter