Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Наші предки вірили, що мед має неабияку магічну силу

11.08.2017 08:09
Наші предки вірили, що мед має неабияку магічну силу

У кожній українській хаті здавна мало бути багато меду. Ще б пак: жодна подія в житті сім'ї не обходилась без нього. Дитина народилась? У гості -- лише з медом! Хочеш бути найчарівнішою дівчиною на селі -- вмивайся водою з медом! Щасливу долю новонародженому, як вірили батьки, теж забезпечить цей солодкий продукт.

"Давні українці вважали мед священною їжею, а бджіл називали "божими мухами", -- розповідає газеті Експрес Уляна Мовна, кандидат історичних наук, докторант Інституту народознавства НАН України. -- Відтак пасічником міг стати не кожен. Це міг бути лише чоловік у старшому віці. Цю справу переймали лише від батьків. На все велике село часом пасічників було менш як десяток. Про те, що мед використовували для вшанування богів і поминання померлих, відомо ще з "Повісті минулих літ". Чимало обрядів з тих давніх часів були поширені до початку ХХ століття".

-- Цікаво! А як саме використовували мед у різних обрядах?

-- Приміром, дівчата на Великдень вмивались освяченою водою, до якої додавали мед та писанки. Це, вірили, дарує вроду та здоров'я! А тій дівчині, яка довго заміж не могла вийти, радили намащувати медом тіло. Декілька таких процедур -- і наречений неодмінно з'явиться, казали колись бойки, гуцули та лемки. Вас це вразить, але деякі молодиці й досі застосовують такі приворотні мазі. Щоправда, тепер мед намащують лише на губи.

-- Українці вважають мед цілющим, застосовують для лікування багатьох хвороб. А як було в давнину?

-- Найкращі ліки проти всіх хвороб -- так казали про цей продукт. У вас застуда -- їжте мед. Болить голова -- також! Серце схопило -- меду! Ба навіть як очні краплі його використовували, адже вважали, що мед вбереже зір від катаракти.

-- Відомо, що мед був найкращим гостинцем у тій хаті, де щойно народилась дитина. Чому?

-- Аби в дитини було солодке життя! Мед додавали до першої купелі -- щоб дитя люди любили так, як бджоли люблять мед, казали наші предки.

-- З медом солодкого життя бажали й на весіллях, чи не так?

-- Звісно! Найголовніший обряд -- зустріч молодят із хлібом і медом. Коли пара поверталася до хати після шлюбу, то батьки частували спершу їх, а потім й усіх гостей. Вважалося, що після цього обряду всі присутні ставали однією родиною.

-- А як ще використовували мед в обрядовості?

-- Цей продукт відігравав важливу роль і під час похорону. На поминки готували коливо. Це міг бути хліб з медом, вода з медом або ж пшениця з медом. Мед приносили і на могилу, щоб "годувати" душу померлого. У такий спосіб намагались задобрити покійника, щоб не робив лиха живим родичам.

Юлія ГОЛОДРИГА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter