ТЕХНОЛОГІЇ

Щодня сотні наших співвітчизників вирушають на роботу за кордон.
Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.

Наші предки вірили, що мед має неабияку магічну силу

11.08.2017 08:09
Наші предки вірили, що мед має неабияку магічну силу

У кожній українській хаті здавна мало бути багато меду. Ще б пак: жодна подія в житті сім'ї не обходилась без нього. Дитина народилась? У гості -- лише з медом! Хочеш бути найчарівнішою дівчиною на селі -- вмивайся водою з медом! Щасливу долю новонародженому, як вірили батьки, теж забезпечить цей солодкий продукт.

"Давні українці вважали мед священною їжею, а бджіл називали "божими мухами", -- розповідає газеті Експрес Уляна Мовна, кандидат історичних наук, докторант Інституту народознавства НАН України. -- Відтак пасічником міг стати не кожен. Це міг бути лише чоловік у старшому віці. Цю справу переймали лише від батьків. На все велике село часом пасічників було менш як десяток. Про те, що мед використовували для вшанування богів і поминання померлих, відомо ще з "Повісті минулих літ". Чимало обрядів з тих давніх часів були поширені до початку ХХ століття".

-- Цікаво! А як саме використовували мед у різних обрядах?

-- Приміром, дівчата на Великдень вмивались освяченою водою, до якої додавали мед та писанки. Це, вірили, дарує вроду та здоров'я! А тій дівчині, яка довго заміж не могла вийти, радили намащувати медом тіло. Декілька таких процедур -- і наречений неодмінно з'явиться, казали колись бойки, гуцули та лемки. Вас це вразить, але деякі молодиці й досі застосовують такі приворотні мазі. Щоправда, тепер мед намащують лише на губи.

-- Українці вважають мед цілющим, застосовують для лікування багатьох хвороб. А як було в давнину?

-- Найкращі ліки проти всіх хвороб -- так казали про цей продукт. У вас застуда -- їжте мед. Болить голова -- також! Серце схопило -- меду! Ба навіть як очні краплі його використовували, адже вважали, що мед вбереже зір від катаракти.

-- Відомо, що мед був найкращим гостинцем у тій хаті, де щойно народилась дитина. Чому?

-- Аби в дитини було солодке життя! Мед додавали до першої купелі -- щоб дитя люди любили так, як бджоли люблять мед, казали наші предки.

-- З медом солодкого життя бажали й на весіллях, чи не так?

-- Звісно! Найголовніший обряд -- зустріч молодят із хлібом і медом. Коли пара поверталася до хати після шлюбу, то батьки частували спершу їх, а потім й усіх гостей. Вважалося, що після цього обряду всі присутні ставали однією родиною.

-- А як ще використовували мед в обрядовості?

-- Цей продукт відігравав важливу роль і під час похорону. На поминки готували коливо. Це міг бути хліб з медом, вода з медом або ж пшениця з медом. Мед приносили і на могилу, щоб "годувати" душу померлого. У такий спосіб намагались задобрити покійника, щоб не робив лиха живим родичам.

Юлія ГОЛОДРИГА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter