Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

Як допомогти собі в задушливу погоду – рекомендації фахівців

15.07.2017 18:09
Як допомогти собі в задушливу погоду – рекомендації фахівців

Найважче перенести задуху, коли гаряче й вогко. Ми тоді кажемо: "Надворі, як у парильні!" Не витримують такого навіть здорові люди, то що вже казати про тих, хто має проблеми з тиском, серцем і судинами. А попереду -- ще два місяці літа, коли задушлива погода в наших широтах може стояти і всі 20 днів поспіль!

Що ж це за кліматичне явище -- задуха, і як можна собі допомогти в таку погоду? Докладно про це в розмові газети Експрес з Вірою Балабух, завідувачем відділу Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАНУ, і Лілією Сиротою, лікарем станції швидкої меддопомоги.

-- Скажіть, чому літо в Україні подекуди нестерпне через задуху?

В. Балабух: -- Задуха -- це поєднання високої температури повітря і вологості. Зазвичай таке явище виникає тоді, коли температура повітря перевищує +20 градусів, але при цьому спостерігається досить висока вологість повітря -- понад 80%. І що вищі ці показники, то більша задуха, особливо у безвітряну погоду. В Україні задуха спостерігається переважно з травня по вересень. Інколи може бути в жовтні. У червні число таких днів сягає 10 -- 15, а в липні -- навіть 20-ти.

-- У яких регіонах зазвичай задушливий клімат?

-- Регіоном, де найчастіше повторюються задушливі дні, є узбережжя Чорного і Азовського морів. Саме там може бути до 20 днів із такою погодою, і вона тримається добами. Втім задуха можлива в будь-якому регіоні при певних синоптичних процесах -- найчастіше, коли в Україну надходить тепла волога повітряна маса з Атлантики або Середземномор'я. Також задуху ми часто спостерігаємо перед дощем, коли концентрація водяної пари відчутно збільшується. У містах, а також у гірських долинах, де немає перемішування повітря і де високі температура, вологість, безвітряна погода, хмарність і низький атмосферний тиск, теж виникає таке явище.

-- Яка концентрація кисню тоді в повітрі?

-- Коли температура повітря перевищує +25, процеси фотосинтезу тимчасово припиняються, що, власне, і призводить до зниження концентрації кисню в атмосфері, відтак самопочуття людей різко погіршується. І якщо це явище триває добу, воно стає надзвичайно небезпечним, передусім для хворих на серце.

-- І як нам усім рятуватися?

Л. Сирота: -- Така задушлива погода не лише завдає нам дискомфорту, пов'язаного з підвищенням температури тіла і надмірною пітливістю, але й викликає збільшення частоти пульсу та ослаблення роботи серцево-судинної системи, органів травлення. При тім такі умови провокують біль голови, загальне погане самопочуття, задишку, а також зниження уваги та порушення координації рухів, що дуже небезпечно у роботі водіїв, адже цей стан може призводити до аварій на дорогах. Відчутно знижуєтся працездатність. Як запобігти всім цим негативним явищам? Порада одна -- не виходити в таку погоду з прохолодного приміщення. Якщо ж є нагальна потреба в цьому, старатися перебувати десь у затінку, у прохолоді і пити воду.

При високій температурі змінюється склад повітря, який людина вдихає, -- зменшується концентрація кисню, у ньому переважають іони водню й утворюється такий собі конденсат. Тому ми відчуваємо, що нам тяжко вдихнути повітря, виникає відчуття задухи, адже організм не насичується киснем. Той, хто має якусь серцево-судинну патологію, повинен виходити надвір в такі дні тільки після заходу сонця. Таким людям потрібно контролювати свій тиск, частоту серцевих скорочень (пульс) і уникати додаткового фізичного навантаження.

Ірина ШЕЛУПЕЦЬ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter