Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Рiвно 200 рокiв тому в Карлсруе винайшли прототип велосипеда

19.06.2017 16:18
Рiвно 200 рокiв тому в Карлсруе винайшли прототип велосипеда

Для того щоб побачити пiрамiди, не обов'язково їхати у спекотний Єгипет. Їх значно менша копiя стоїть у нiмецькому мiстi Карлсруе. Ця незвичайна пам'ятка -- улюблене мiсце зустрiчей мiсцевих жителiв i туристiв, пише Експрес.

I ювiлейнi 20 євро

...Коли ми приїхали автобусом у Карлсруе, лив шалений дощ. "Ну, все -- вiк-енд зiпсовано!" -- песимiстично подумав я, уявляючи, як бродитиму чужим мiстом iз парасолею. Та щойно бус припаркувався i пасажири дiстали з багажного вiддiлення валiзи та сумки, як вiд дощу не залишилося й слiду. Точнiше -- залишились тiльки калюжi на тротуарах. Дива та й годi.

"Власне, така погода для нашого мiста не зовсiм характерна, -- каже колишня киянка Наталя, яка живе тут останнi п'ять рокiв. -- Карлсруе лежить у регiонi, який вважається чи не найтеплiшим у ФРН. Кiлькiсть сонячних днiв тут поза порiвнянням з iншими федеральними землями".

"Ой, а що це?" -- запитую свою нову знайому, коли ми пiдходимо на площi Ринок до великої... пiрамiди. Виявляється, то мiсцева пам'ятка №1. Пiд нею знайшов спочинок прах людини, яка заснувала мiсто, -- маркграфа Карла III Вiльгельма. Незвичайний -- для Нiмеччини -- некрополь оточений стовпцями з ланцюгами, на яких сидить собi мiсцева молодь. Жартує, п'є пиво, курить. Ну а туристи залюбки роблять селфi, щоб потiм показувати фото знайомим та мучити питанням: "Вгадай, де це?"

А тут є де познимкуватись: можна на фонi мiсцевих палацiв та замкiв (найвiдомiший -- бароковий Карлсбург); можна в Музеї природознавства -- на фонi скелетiв динозаврiв (вхiд коштує 5 євро); можна поряд iз пам'ятниками знаменитим уродженцям мiста -- Карлу Бенцу, винахiдниковi автомобiля, чи Карлу Дрезу, винахiдниковi друкарської машинки, самоката, дрезини (так-так) i прототипу велосипеда. Остання подiя вiдбулася рiвно 200 рокiв, тож iз цiєї нагоди навiть випустили ювiлейнi 20 євро.

Не сумнiваюсь, що завтрашнi знаменитi винахiдники вчаться нинi в мiсцевих вишах. Скажiмо, в Технологiчному iнститутi, який добре знають за межами Європи. Його винахiдники, скажiмо, розробили експериментальну установку для отримання палива з повiтря або зробили один iз найменших у свiтi електровимикачiв -- розмiром iз... молекулу. До слова, цей виш -- найстарiший технiчний навчальний заклад у ФРН.

"Трiйний" одеколон, бiтте"

Блукаючи вулицями Карлсруе, натрапив на магазин... росiйських товарiв. Заходиш досередини й опиняєшся нiби в якомусь радянському спецгастрономi.

Тут усе "ностальгiйне": шоколадки "Альонушка", рахат-лукум (пам'ятаєте, у таких невеликих коробочках?), цукерки "Мiшка", згущене молоко (на цiннику виведено нiмецькою -- "Sguschtschonka"), тушкiвка, малосольнi огiрочки, прибалтiйськi шпроти, пиво "Жигулiвське" i т. д. Вдалося натрапити навiть на "Трiйний" одеколон (нi, не у вiддiлi алкоголю). Зате горiлка -- наша, себто українська, однiєї дуже розрекламованої марки. Правда, цiни на все не "ностальгiйнi", хоч i нижчi, нiж у нiмецьких магазинах.

Купивши тут булочку з маком (не їв їх сто рокiв), вирушив далi знайомитися з мiстом. Та вже за кiлька кварталiв "росiйська тема" знову мене наздогнала: ще здалека почув мелодiю "Калiнки-малiнки", пiдiйшов ближче й побачив хлопця, який виводив її на баянi. У паперовiй скляночцi назбиралося трохи монет...

"Не здивуюсь, якщо це якийсь студент, -- каже моя знайома Наталка. -- Тут багато хто намагається пiдзаробляти, щоб оплатити проживання. До слова, знайти житло в Карлсруе -- велика проблема. По-перше, дуже великий попит, а по-друге, цiни. Наприклад, винайняти однокiмнатну квартиру обiйдеться щонайменше у 500 євро, а трикiмнатну -- 800 i бiльше. Тим паче -- у хорошому районi".

Бюрократ на бюрократi

У Карлсруе дихається набагато легше, нiж, скажiмо, у Берлiнi. Цим слiд завдячувати "зеленим легеням" мiста. У теплу пору року тутешнi жителi вибираються в парки (особливо на березi Рейну) та влаштовують на травичцi мiнi-пiкнiки. З пивом, ковбасками та iншими смаколиками, якi можна продегустувати на свiжому повiтрi.

До речi, тодi як в Українi всi вищi органи "прописанi" в Києвi, то у ФРН -- нi. Наприклад, Конституцiйний та Вищий суди мiстяться якраз у Карлсруе. Тому "людей у мантiях", а також рiзних держчиновникiв та службовцiв тут чимало. Кинеш необережно "бичок" мимо урни й можеш поцiлити в якогось суддю чи його секретарку, котрi вийшли пообiдати чи подихати свiжим повiтрям у тому ж парку. Тому -- ахтунг, ахтунг!

...Роблю останнi ковтки пива, закушуючи смаженими сосисками, -- i знову на автобус. Треба повертатися додому. Як мовиться, добре там, де нас нема!

Антон БIЛИЙ, Нiмеччина

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter