Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Що означають орнаменти та кольори на вишиванці, знають і розуміють аж ніяк не всі

19.05.2017 11:08
Що означають орнаменти та кольори на вишиванці, знають і розуміють аж ніяк не всі

У третій четвер травня, цього року це 18 числа, українці в усьому світі відзначали День вишиванки. Останнім часом інтерес до вишитих сорочок зростає. Вишиванки стають частиною модних закордонних показів, і з року в рік коштують більше й більше! То от що означають орнаменти та кольори на вишиванці -- знають і розуміють далеко не всі.

Про це газета Експрес говорить із Юрієм Мельничуком, заступником директора Українського інституту історії моди.

-- Чи відомо, коли в Україні почали вишивати?

-- Вважається, що перші вишиті орнаменти дійшли до нас ще з доби трипільської культури (V -- IV тисячоліття до нашої ери). Утім найдавнішим вишитим зразком, виявленим під час археологічних розкопок, є рушник із скарбом срібних монет ХІ століття. Його фрагменти знайшли у мурах київської Десятинної церкви в глиняному горщику. Він пролежав там тисячу років! На цій тканині залишились проколи від голки, а це доводить, що українці вже тоді вишивали. Крім того, цікавим об'єктом є костюм з поховання багатої сарматки. Це тонка біла сорочка, вишита шовком і золотом. Датують одяг I століттям нашої ери. Тож виходить, що люди вишивали дві тисячі років тому, а до того -- ще кілька тисячоліть, але, на жаль, такі давні вишиті полотна до нашого часу не могли зберегтися.

-- А якими були перші вишиванки?

-- У І столітті на святкові й буденні сорочки наносили символи і побажання з допомогою знаків, вишитих найпростішим способом -- ланцюжком, тобто тамбурним або стебловим швом.

-- Коли в Україні почали вишивати хрестиком?

-- Цей вид вишивання поширився в Україні у другій половині ХІХ століття під впливом моди Західної Європи. До речі, багато українських діячів писали про те, що чорно-червона гама троянд, листочків та інших барокових мотивів не має нічого спільного з українською вишивкою.

-- Справді? Тоді якими були справжні українські узори? -- В Україні існували певні канонічні узори, які вишивальниця брала за основу і дуже часто додавала щось своє. Тому порахувати їх неможливо. Дослідники налічують понад 120 геометричних знакових систем. Серед найпопулярніших були символи сонця, місяця, зірок і землі. Їх символузували ромби, чотирикутники і квадрати. Трикутник означав вогонь. Восьмикутна зірка -- зорю, під якою людина народились. Рівне обрядове коло означало полярну зірку, яка творить баланс і рівновагу. Ромб з промінцями був символом Сонця. Його часто вишивали на дитячому одязі та весільному вбранні. На вишиванках також зображували хрести. Дуже важливим є знак щастя -- сварга. Це ламаний хрестик, який символізував рух Сонця. Цей знак щедро використовували на Поділлі, Буковині, в Карпатах, на Чернігівщині, Полтавщині та Сумщині. Проте для Центральної та Лівобережної України характерні рослинні орнаменти.

-- А якими кольорами вишивали найчастіше?

-- Спочатку в Україні вишивали білим по білому -- білий колір культивував творця світу і сонця. Крім добре вибілених лляних ниток, вишивали також небіленими нитками, які сукали, вибілюючи полотно. Їх додатково протягували через віск, і вони мали інший відтінок. Відтак на світло-сірому полотні білі та невибілені нитки давали красиву триступінчасту градацію. Ще використовували червоний, чорний, синій та жовтий кольори. Також у вишивках часто були природні кольори, які виходили від фарбування ниток у відварах коріння чи насіння рослин. Дуже популярним було фарбування у дубовій корі. Воно давало зелено-коричневий та чорно-коричневий відтінки.

-- "Червоне -- то любов, а чорне -- то журба", -- співається у відомій пісні. А що ще символізували кольори?

-- Червоний колір був оберегом. Часто ним обшивали манжети сорочок. Чорний колір вважався зовсім не журбою, а символом багатства і землі. Його носили зазвичай старші люди, дітям таким вишиванок не давали. Цікаво також, що спершу в Україні використовували не чорний, а темно-синій колір індиго. Саме його поєднували з червоним, і це символізувало вогонь і воду. Та з появою хімічних барвників у ХІХ столітті його замінили на чорний.

-- Чи правда, що вишиті сорочки на чорному полотні одягали в час скорботи?

-- В Україні взагалі не було чорних вишиванок. Це традиція жителів Азії та Кавказу. Така сучасна мода. Для нас характерна біла сорочка -- як символ сили.

-- Чому кажуть, що вишивати могли лише жінки?

-- Жінка -- хранителька родинного вогнища. Вишивати треба було у мирі та спокої. Енергетично жінка утримує всіх у домі. Вважається, що немає кращого оберегу, аніж сорочка, вишита маминими руками. Те саме стосується подружжя. Якщо жінка вишиє сорочку чоловікові, то у них завжди пануватимуть розуміння та гармонія.

Христина БІЛЯКОВСЬКА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter