ТЕХНОЛОГІЇ

Раніше здавалося, що таке можуть собі дозволити тільки власники розкішних багатомільйонних вілл. Сьогодні ж усе набагато доступніше.
Вірус "Bad rabbit", що цього тижня атакував сайти Міністерства інфраструктури, київського метрополітену та аеропорту Одеси, заблокувавши їхню роботу, також використовував при підборі па

Що означають орнаменти та кольори на вишиванці, знають і розуміють аж ніяк не всі

19.05.2017 11:08
Що означають орнаменти та кольори на вишиванці, знають і розуміють аж ніяк не всі

У третій четвер травня, цього року це 18 числа, українці в усьому світі відзначали День вишиванки. Останнім часом інтерес до вишитих сорочок зростає. Вишиванки стають частиною модних закордонних показів, і з року в рік коштують більше й більше! То от що означають орнаменти та кольори на вишиванці -- знають і розуміють далеко не всі.

Про це газета Експрес говорить із Юрієм Мельничуком, заступником директора Українського інституту історії моди.

-- Чи відомо, коли в Україні почали вишивати?

-- Вважається, що перші вишиті орнаменти дійшли до нас ще з доби трипільської культури (V -- IV тисячоліття до нашої ери). Утім найдавнішим вишитим зразком, виявленим під час археологічних розкопок, є рушник із скарбом срібних монет ХІ століття. Його фрагменти знайшли у мурах київської Десятинної церкви в глиняному горщику. Він пролежав там тисячу років! На цій тканині залишились проколи від голки, а це доводить, що українці вже тоді вишивали. Крім того, цікавим об'єктом є костюм з поховання багатої сарматки. Це тонка біла сорочка, вишита шовком і золотом. Датують одяг I століттям нашої ери. Тож виходить, що люди вишивали дві тисячі років тому, а до того -- ще кілька тисячоліть, але, на жаль, такі давні вишиті полотна до нашого часу не могли зберегтися.

-- А якими були перші вишиванки?

-- У І столітті на святкові й буденні сорочки наносили символи і побажання з допомогою знаків, вишитих найпростішим способом -- ланцюжком, тобто тамбурним або стебловим швом.

-- Коли в Україні почали вишивати хрестиком?

-- Цей вид вишивання поширився в Україні у другій половині ХІХ століття під впливом моди Західної Європи. До речі, багато українських діячів писали про те, що чорно-червона гама троянд, листочків та інших барокових мотивів не має нічого спільного з українською вишивкою.

-- Справді? Тоді якими були справжні українські узори? -- В Україні існували певні канонічні узори, які вишивальниця брала за основу і дуже часто додавала щось своє. Тому порахувати їх неможливо. Дослідники налічують понад 120 геометричних знакових систем. Серед найпопулярніших були символи сонця, місяця, зірок і землі. Їх символузували ромби, чотирикутники і квадрати. Трикутник означав вогонь. Восьмикутна зірка -- зорю, під якою людина народились. Рівне обрядове коло означало полярну зірку, яка творить баланс і рівновагу. Ромб з промінцями був символом Сонця. Його часто вишивали на дитячому одязі та весільному вбранні. На вишиванках також зображували хрести. Дуже важливим є знак щастя -- сварга. Це ламаний хрестик, який символізував рух Сонця. Цей знак щедро використовували на Поділлі, Буковині, в Карпатах, на Чернігівщині, Полтавщині та Сумщині. Проте для Центральної та Лівобережної України характерні рослинні орнаменти.

-- А якими кольорами вишивали найчастіше?

-- Спочатку в Україні вишивали білим по білому -- білий колір культивував творця світу і сонця. Крім добре вибілених лляних ниток, вишивали також небіленими нитками, які сукали, вибілюючи полотно. Їх додатково протягували через віск, і вони мали інший відтінок. Відтак на світло-сірому полотні білі та невибілені нитки давали красиву триступінчасту градацію. Ще використовували червоний, чорний, синій та жовтий кольори. Також у вишивках часто були природні кольори, які виходили від фарбування ниток у відварах коріння чи насіння рослин. Дуже популярним було фарбування у дубовій корі. Воно давало зелено-коричневий та чорно-коричневий відтінки.

-- "Червоне -- то любов, а чорне -- то журба", -- співається у відомій пісні. А що ще символізували кольори?

-- Червоний колір був оберегом. Часто ним обшивали манжети сорочок. Чорний колір вважався зовсім не журбою, а символом багатства і землі. Його носили зазвичай старші люди, дітям таким вишиванок не давали. Цікаво також, що спершу в Україні використовували не чорний, а темно-синій колір індиго. Саме його поєднували з червоним, і це символізувало вогонь і воду. Та з появою хімічних барвників у ХІХ столітті його замінили на чорний.

-- Чи правда, що вишиті сорочки на чорному полотні одягали в час скорботи?

-- В Україні взагалі не було чорних вишиванок. Це традиція жителів Азії та Кавказу. Така сучасна мода. Для нас характерна біла сорочка -- як символ сили.

-- Чому кажуть, що вишивати могли лише жінки?

-- Жінка -- хранителька родинного вогнища. Вишивати треба було у мирі та спокої. Енергетично жінка утримує всіх у домі. Вважається, що немає кращого оберегу, аніж сорочка, вишита маминими руками. Те саме стосується подружжя. Якщо жінка вишиє сорочку чоловікові, то у них завжди пануватимуть розуміння та гармонія.

Христина БІЛЯКОВСЬКА

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter