Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Цей вулкан, який вивергає зі своїх кратерів гази, нафту та... мінеральну воду, може побачити кожен охочий

19.05.2017 09:08
Цей вулкан, який вивергає зі своїх кратерів гази, нафту та... мінеральну воду, може побачити кожен охочий

У це важко повірити, але на території України є діючий вулкан, і утворився він не так уже й давно -- у 1977 році. А доїхати до нього можна навіть маршруткою.

У селі Старуня Богородчанського району, що в Івано-Франківській області, і міститься ця природна пам’ятка, аналогів якої немає в Україні. Молодий грязьовий вулкан, хоч і є активним, за своєю природою -- цілком безпечний, пише газета Експрес.

...Щоб побачити все на власні очі, вирушаю до Старуні. Уже по дорозі помічаю особливості цієї місцевості -- село лежить на кількох горбах, а земля подекуди не чорна, а червонувата. "До вулкана доведеться йти пішки ще кілометрів шість. Він аж на околиці села", -- пояснив мені водій маршрутки. Цікаво, що єдині вказівники до такої рідкісної пам'ятки -- малопомітні таблички веломаршруту.

Де-не-де видніються почорнілі калюжі, схожі на болото. Це і є кратери грязьового вулкана. Налічую їх вісім, діаметр найбільшого жерла -- 30 сантиметрів.

"Геологічні породи в цьому місці утворюють складний тектонічний злам, на вершині якого і міститься вулкан, -- розповідає Наталія Помазан, головний спеціаліст відділу Богородчанської райдержадміністрації. -- З'явився він у 1977 році після землетрусу в горах Вранча в Румунії. Тоді висота конуса вулкана сягала трьох метрів, а грязеві потоки, до складу яких входила нафта і озокерит, розтеклися на 50 -- 60 метрів. Нині вулкан діє з різною інтенсивністю та періодичністю. З багатьох міні-кратерів викидає гази, нафту, воду різної мінералізації, яка має лікувальні властивості".

Підходжу до одного з кратерів і спостерігаю за його активністю. Час від часу на поверхні води, вкритій чорною плівкою, з'являються дрібні бульбашки. Коли вулкан активніший, то це означає, що десь відбуваються поштовхи, так звані підземні землетруси. Поряд помічаю кілька кам'яних опор. Це залишки озокеритних шахт.

"У Старуні наприкінці ХІХ -- у першій половині ХХ століття діяли озокеритні копальні та нафтові родовища, --  пояснює Василь Попович, місцевий мешканець, гірничий інженер. -- Проте добування корисних копалин було не санкціоноване, і це призвело до того, що підземні води проникли всередину та почали окислювати нафту. Тепер води проникають углиб землі на тисячу метрів, окислюють нафту, а це дає приплив теплової енергії, яка й живить вулкан".

Проте нині у Старуні нічого не видобувають.

"Старуня -- геологічна пам’ятка, вона перебуває під охороною держави. Тому будь-який промисловий видобуток тут заборонений, -- стверджує Іван Масюк, сільський голова Старуні. -- При цьому вулкан займає площу приблизно 40 тисяч кв. м, бо, окрім основного та кількох помітних, є ще понад 100 мікрократерів. Науковці не можуть пояснити, чому в одній місцевості так багато покладів корисних копалин. Це й озокерит, нафта, сірка, калійні солі".

Місцеві кажуть, що на цій території можна знайти мало не всю таблицю Менделєєва. Наприклад, неподалік помічаю калюжу чистого блакитного кольору. Це сірководень. Поряд помічаю "вічний вогонь" -- він, кажуть, не гасне вже 30 років.

"Тут є залишки газової труби. Щоб уникнути надмірної загазованості, місцеві її підпалили, -- пояснює гірничий інженер. -- Тож відтоді тут постійно, у будь-яку погоду, горить газ. А скільки ще залишилося покладів -- ніхто не знає". Василь обережно штиркає палицею вершечок цієї труби, і одразу чути дивний звук -- всередині неї булькоче рідина. Час від часу краплі потрапляють на землю. Помічаємо, це не просто вода, а соляний розсіл, бо помітні крупинки солі.

"У Старуні є ще унікальна соляна криниця, де концентрація солі становить аж 70%, -- розповідає Василь Попович. -- Воно й не дивно: завжди поряд з родовищами нафти є поклади солі. У такому розчині наші предки зберігали м’ясо і рибу. А нині дехто використовує цю солону воду для приготування їжі та напоювання худоби".

І це ще не всі дива Старуні! У процесі розробки копалень у ХХ столітті на глибині 17 метрів тут виявили муміфіковані туші мамонта і шерстистого носорога, яких, правдоподібно, загнали в багно первісні мисливці. Завдяки консервації в шарах, просочених нафтою та озокеритом, вони чудово збереглися! А їм майже 24 тисячі років...

Шкода, що єдиний діючий в Україні вулкан, справді унікальна в нас пам'ятка природи, досі залишається туристичною принадою, до якої важко дістатись. Усі балачки про те, що тут можна закласти оздоровницю із цілющими купальнями, поки що балачками й залишаються. А на втілення такої ідеї треба не так уже і багато, якихось 30 мільйонів гривень, порахували фахівці.

Наталія КІНДРАТІВ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter