Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Зазнавши звичайного перелому ноги пiд час гри у футбол, юнак... помер

19.05.2017 08:09
Зазнавши звичайного перелому ноги пiд час гри у футбол, юнак... помер

20-рiчний студент Адрiан Андiса приїхав до Черкас, бо тут навчався на першому курсi унiверситету. У вихiдний поїхав у гостi до друга в Корсунь-Шевченкiвський, i пiд час гри у футбол травмував лiву ногу.

З пiдозрою на перелом кiсток гомiлки юнака вiдправили до центральної райлiкарнi. Пiсля подання первинної допомоги перевели в Черкаську мiську лiкарню швидкої меддопомоги з дiагнозом закритий перелом середньої третини обох кiсток лiвої гомiлки зi змiщенням, пише газета Експрес.

"До нас його привезли з ускладненням, без адекватного знерухомлення та лiкiв, що категорично заборонено, -- каже завiдувач травмпункту мiської лiкарнi №3 Вiталiй Григор'єв. -- Хлопця з м'яким гiпсом трусили в машинi з Корсуня майже двi години. Вiн пробув у лiкарнi одну нiч i помер вiд жирової емболiї, що зазвичай виникає при переломах довгих кiсток".

Але як таке могло статись, що молода людина померла лише через перелом ноги?!

-- Небезпеку становила жирова емболiя, що розвинулася внаслiдок перелому. У перекладi "ембол" означає "частина речовини, котра потрапляє в кров". У цьому випадку йдеться про частинки жиру, якi опиняються в судинному руслi, що загрожує його закупоренням, -- пояснює Василь Шмагой, лiкар хiрург-реабiлiтолог Нацiонального iнституту хiрургiї та трансплантологiї iменi О.О. Шалiмова. -- Зрозумiло, що через мiжклiтинний простiр у кров'яне русло жир просочитись не може (тодi через жирову емболiю потерпав би кожен). Стається таке внаслiдок порушення стiнок судин, основною причиною чого є травми.

-- Жировi клiтини є в органiзмi кожної людини, тож ми всi у групi ризику?

-- Є нюанси. Багато жирових вiдкладень є в органiзмi дiтей, але в цьому вiцi судини доволi еластичнi, тож закупорення найменш iмовiрне. До групи ризику радше належать особи похилого вiку, адже органiзм уже зазнав певних змiн. Але основну загрозу розвитку жирової емболiї становлять травми.

Найбiльше жирових клiтин усерединi трубчастих кiсток, це кiстковий мозок. Тому небезпеку розвитку жирової емболiї становлять переломи кiсток гомiлки, стегна й передплiччя, масивнi ушкодження кiсткових тканин. Жирова емболiя може розвинутись i в молодому вiцi, стан здоров'я при цьому не вiдiграє жодного значення.

-- Чи можна якось убезпечити життя пацiєнта з таким важким переломом?

-- Пiд час урахування ризикiв беруть до уваги рiвень ушкодження кiсткових структур i кiсткового мозку, а також iмовiрнiсть ушкодження судинного русла. У разi потреби пацiєнтовi вводять препарати для зменшення кiлькостi жиру в судинах, призначають препарати для розрiдження кровi, щоб убезпечити вiд тромбоутворення.

Робити це потрiбно одразу пiсля доправлення до лiкарнi, адже в першi години людина перебуває в станi шоку й зазнає крововтрати (в цей час важливо подати першу допомогу, зробити фiксацiю кiстки, протишокову терапiю й знеболення). А жирова емболiя розвивається через п'ять-шiсть годин пiсля того, як людина зазнала важкого перелому.

Ембол, рухаючись судинним руслом, може потрапити i в головний мозок, унаслiдок чого розвивається iнсульт. Якщо ембол доходить до легенi -- стається iнфаркт легенiв, якщо до серця -- iнфаркт. Отже, жирова емболiя прямо загрожує життю людини.

Микола ЗАВЕРУХА, Лариса ПЕЦУХ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter