Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Масштабний підкуп виборців став ключовою проблемою на виборах до об'єднаних територіальних громад

18.05.2017 17:09
Масштабний підкуп виборців став ключовою проблемою на виборах до об'єднаних територіальних громад

Такі висновки зробив голова “Комітету виборців України” Олексій Кошель, проаналізувавши події пакету виборів, які відбулися 30 квітня.

Нагадаємо, цього разу вибори пройшли в 47 об'єднаних територіальних громадах у 19 областях України. Обирали 47 голів громад та понад тисячу депутатів місцевих рад. За словами Олексія Кошеля, цей день голосування став одним із наймасштабніших за охопленням місцевих громад упродовж двох років. Саме стільки часу в нашій державі впроваджують адмінреформу -- децентралізацію, під час якої територіальні громади укрупнюються і обирають нову владу, йдеться в публікації газети Експрес.

-- Чим же і як саме підкуповують виборців об'єднаних територіальних громад? -- запитуємо голову “Комітету виборців України” Олексія Кошеля.

-- Масштаби цього явища залишаються значними, як це було до революції. Єдине, якщо на початку 2000-х технологія підкупу працювала в дуже простому форматі, то з кожними виборами вона ускладнюється. Раніше виборцям роздавали у конвертах гроші й обіцяли цю суму подвоїти у разі перемоги. Згодом перейшли на гречку. Нині вже не йдеться про такий примітивний прямий підкуп. А вибудовують цілі піраміди з так званих десятників, сотників, тисячників, які опрацьовують списки виборців. Тепер вже важко розібратися, хто насправді очолив підкуп.

Крім того, політики намагаються легалізувати формат підкупу. Вони заявляють, що це, мовляв, робилося не від їхнього імені, а, наприклад, від імені однойменного доброчинного фонду, придумують різні юридичні механізми. А лідер Радикальної партії Олег Ляшко пішов ще далі -- роздавав селянам вила, стверджуючи, що вручав партійну символіку. Такі спроби легалізувати підкуп виборців -- це вже просто доведення до абсурду загального виборчого права, яке люди на Землі виборювали багато століть і політично, і зі зброєю у руках.

-- Чим саме підкуповували виборців на останніх виборах? Як дорого?

-- Наприклад, у багатьох селах Чернігівщини людям роздавали отруту для жуків. Звичайно, для селян це необхідна річ у цю пору, тож презенти такі сприймали радо. Також тут роздавали дешеве вино. На Луганщині виборців підкуповували соціальними картками й цукром. А ще голоси цьогоріч купують за насіння рослин, олію, консерви, різні крупи тощо. Ну і, звичайно, банально за гроші. Ціни коливаються, у селі голос виборця можна купити за 200--300 гривень, у районному центрі дорожче.

-- Яка відповідальність передбачена за виборчі правопорушення?

-- Штраф від 500 до 8500 гривень або й позбавлення волі до 3 -- 5 років. Це статті 157 -- 160 Кримінального кодексу. Але якраз однією з причин виборчого свавілля є фактична відсутність покарань. За результатами місцевих виборів минулого року до судової інстанції дійшли лише декілька кримінальних справ, інші розвалилися на етапі слідства. За попередні роки за правопорушення у час виборів покарання отримали лише декілька студентів, яким попсували біографію умовними термінами ув'язнення, та ще декілька осіб, яких оштрафували. Але не було прецедентів, не покарали жодного замовника таких пірамід. Не думаю, що цього року щось зміниться.

Ірина ЛОПУХ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter