Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Лiдер нового поколiння iнтернету lifecell став першим оператором, що зробив швидкiсний зв'язок 4.5G реальнiстю, запустивши його одночасно 30 березня 2018 року в найбiльшiй кiлькостi обл
Реалізація бодай частини планів та амбітних цілей Маска здатна здійснити технологічну революцію у світіУ середньому кожен мешканець американського Л

У Міністерствi здоров'я заговорили про скасування викликiв лікаря додому

18.05.2017 16:09
У Міністерствi здоров'я заговорили про скасування викликiв лікаря додому

...Пiдвищена температура тiла, кашель, нежить, закладений нiс, бiль у горлi, погiршення апетиту, сонливiсть, запаморочення. Що зазвичай роблять у нас в такому разi? Звiсно ж, телефонують у реєстратуру полiклiнiки й викликають сiмейного лiкаря.

Та коли таких викликiв дуже багато й лiкар усiх обiйти не встигне, тодi пацiєнтовi пропонують прийти в полiклiнiку. I вже невдовзi здебiльшого таки доведеться йти до сiмейного лiкаря самому, а не чекати, коли вiн прийде. Або ж можна буде проконсультуватися з лiкарем по телефону.

Така перспектива обурює багатьох пацiєнтiв. Найбiльше занепокоєнi батьки дiтей дошкiльного вiку, якi часто викликають лiкарiв.

Чи слiд зовсiм вiдмовлятися вiд такої практики? I як це вiдбувається в iнших країнах? Розповiдають Зоряна Черненко, доцент Нацiонального унiверситету "Києво-Могилянська академiя", експерт iз медичного права, та Олександр Ябчанка, керiвник напряму охорони здоров'я "Реанiмацiйного пакета реформ", лiкар-педiатр.

-- Чому виклик лiкаря додому хочуть скасувати?

О. Ябчанка:

-- Судiть самi: з одного боку, стоїмо в чергах у полiклiнiцi, позаяк лiкарi нерiдко просто фiзично не встигають обстежити всiх, хто має таку потребу, а з iншого -- ще й вимагаємо вiд лiкаря приходити на виклики.

Мабуть, пацiєнти не задумуються над тим, що лiкарський робочий час надто цiнний, щоб витрачати його на бiганину районом, що обслуговує полiклiнiка. I час цей цiнний перш за все для пацiєнта, адже якби лiкар менше бiгав на виклики, то часу на лiкувально-профiлактичну роботу в нього було б бiльше. Часу саме на пацiєнта i для користi пацiєнта. Лiкар мiг би придiляти вам часу бiльше, ви могли б спокiйно поспiлкуватись не лише про проблему, з якою звернулись, а й про те, як уникнути проблем зi здоров'ям у майбутньому. Але ж нi, лiкар поспiшає, бо в нього ще три виклики в рiзних кiнцях району.

З. Черненко:

-- У нас чiтке розмежування мiж екстреною та невiдкладною допомогою. Другу нинi надають лiкарi загальної практики. Вони або приймають пацiєнтiв у кабiнетi, або ж йдуть до них на виклик. Проте в Українi дотепер чiтко не регламентовано, за яких умов таки можна викликати лiкаря додому -- нi кiлькiсть вiзитiв за день, нi те, до яких саме пацiєнтiв має приходити лiкар... Через таку невпорядкованiсть пацiєнти iнколи зловживають i викликають лiкарiв додому тодi, коли в цьому немає особливої потреби. Тож буває, що лiкарi цiлий день на викликах. Або ж вiдмовляються йти до пацiєнтiв i приймають лише в кабiнетi. Це все слiд збалансувати.

-- Чи справдi у європейських країнах не практикують викликiв лiкарiв додому до пацiєнтiв?

З. Черненко:

-- Це не зовсiм так. Наприклад, у Великобританiї теж можна викликати лiкаря додому. Проте це не є нормою, а лише iнiцiативою сiмейних лiкарiв. От, для прикладу, є пара людей похилого вiку, i їх уже тривалий час обслуговує один лiкар. З власної iнiцiативи вiн може сам навiдатися до цих пацiєнтiв. У Великобританiї немає страхової медицини. У них така ж система, як в Українi. Та лiкарi на власний розсуд визначають, яким чином органiзувати надання медичної допомоги.

У розвинутих країнах вважається, що вiзит лiкаря додому до пацiєнта рiвноцiнний прийому мiнiмум чотирьох осiб у лiкарському кабiнетi. Витрати на виклики лiкаря додому медичне страхування за кордоном зазвичай не покриває, бо це дуже дорога послуга. За це пацiєнтовi доводиться платити з власної кишенi. Зрештою, у рiзних країнах рiзнi моделi цiєї послуги -- виклику лiкаря додому. Та зазвичай вважають, що за таких умов час лiкаря витрачається неефективно.

-- Може, й у нас вiд цих викликiв слiд вiдмовитися взагалi?

З. Черненко:

-- Звiсно, з викликами до пацiєнтiв можна зробити так, як це є в європейських країнах. Лiкаря можна викликати, заплативши за його прихiд, або ж органiзувати йому доїзд. Нинi багато говорять про те, що сiмейнi лiкарi можуть консультувати пацiєнтiв у телефонному режимi. За кордоном це нормальна практика. А в Українi люди до такого не звикли. Та це варто вже впроваджувати й у нас. Бо дуже часто недоцiльно їхати лiкаревi до пацiєнта, у якого пiдвищився тиск, коли в кабiнетi за цей час можна було надати допомогу кiльком особам.

Попри це є ситуацiї, коли вiд викликiв лiкаря додому не можна вiдмовитися. Наприклад, коли медичної допомоги потребує старша самотня людина, яку нiхто не може привезти в медзаклад. Хоча за кордоном у таких ситуацiях на допомогу приходять соцiальнi працiвники. У їхнi обов'язки входить довiз стареньких до лiкаря. У нас соцiальнi працiвники мали б теж це робити. Це прописано в законодавствi щодо надання соцiальних послуг.

О. Ябчанка:

-- За задумом Мiнiстерства охорони здоров'я, лiкар сам вирiшуватиме, чи вiдвiдувати пацiєнта, керуючись своїм розумiнням клiнiчної ситуацiї. А нашi лiкарi просять вiд МОЗ конкретики, адже бояться скарг вiд пацiєнтiв у разi вiдмови приходити на виклик.

З. Черненко:

-- Усе ж, якщо в Українi залишити все, як є, то доведеться збiльшити кiлькiсть лiкарiв сiмейної практики щонайменше втричi. Бо нинi їх дуже не вистачає.

Богданна МАРТИНИК

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter